środa, 6 lutego 2013

Faworki i jak tłusty czwartek został tłustym wtorkiem

To już jutro jemy pączki, oponki, i wszelakiej maści faworki / chrusty. Nawet jeśli jesteśmy na diecie, tego dnia musimy zjeść przynajmniej jednego pączka. W moim domu tego roku nastąpiła jednak zmiana tradycji, po części celowo, a po części z konieczności. Z powodu wcześniej poczynionych planów nie mam możliwości smażyć pączków w środę ani czwartek zatem w tym roku postawiłam na faworki. Faworki, czy też jak niektórzy je nazywają - chrust, najsmaczniejsze są od razu po przygotowaniu lub dwa dni po usmażeniu. Plan był taki: wtorek smażenie, czekamy dwa dni i w tłusty czwartek mamy gotowe, pyszne i kruchutkie faworki. Plan był dobry. Jak się jednak okazało - niewykonalny. Po usmażeniu wszystkie faworki zostały zjedzone... 
Źródło: Kuchnia Polska


 i tłusty czwartek


Składniki: 

 • 1 i 1/2 szklanki mąki 
 • 3-4 łyżki śmietany kwaśnej
 • 4 żółtka
 • 1 łyżka spirytusu lub octu
 • cukier puder do posypania
 • smalec lub olej do smażenia 
Przygotowanie:
Z wszystkich składników zagniatamy elastyczne ciasto. Kilkakrotnie składamy, wałkujemy i wybijamy tłuczkiem (na powierzchni powinny pojawić się pęcherze). Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę. Odcinamy po kawałku, lekko posypujemy mąką. Wałkujemy jak najcieniej, ucinamy na paski szerokości ok. 4 cm. W środku każdego paska robimy nacięcie i  przeciągamy przez nie jeden koniec. W płaskim garnku rozgrzewamy tłuszcz. Gdy wrzucony kawałek ciasta wypływa i niezbyt gwałtownie się rumieni, tłuszcz ma właściwą temperaturę. Smażymy po kilka faworków jednocześnie. Wyciągamy na papierowy ręcznik do odsączenia. Jeszcze gorące posypujemy cukrem pudrem. 

5 komentarzy:

 1. Tak to już niestety jest, że w kuchni szybko znika szybciej niż byśmy tego chcieli. Piękne chruściki. Porywam jednego..albo i trzy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A może w ogóle zorganizujmy tłusty tydzień?? :P

  OdpowiedzUsuń
 3. czasami też tak planujemy... ;p

  OdpowiedzUsuń
 4. aż mi ślinka pociekła :)

  OdpowiedzUsuń
 5. a może być bez śmietany???

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz.

Print

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...